Kardiológia

A kardiológia a szív- és érrendszer betegségeinek megelőzését, diagnosztikáját és kezelését foglalja magában. A szív- és érrendszeri betegségek világszerte súlyos népegészségügyi problémát jelentenek, különösen a szívkoszorúér betegség (coronaria sclerosis) és a magas vérnyomás betegség (hypertonia). Elég csak azt a tényt megemlíteni, hogy hazánkban a magas vérnyomásban szenvedő lakosság kétharmada, kb. 1 millió ember vérnyomása meghaladja a 140/90 Hgmm-es értéket, mert vagy eleve nem tudnak betegségükről és ezért nem állnak kezelés alatt, vagy nem kielégítő a kezelésük. A fent említett betegségek a fejlett és a fejlődő országokban a felnőtt lakosság leggyakoribb halálokaként szerepelnek.

Fentiek mellett a kardiológus szakorvos foglalkozik a nem szív eredetű műtétek előtti kardiológiai szempontú rizikófelmérésével (műthetőség), és a nem kardiológiai betegségek szívizomzatot érintő kezelésének ellenőrzésével (pl. kemoterápia, besugárzás) is.

Mikor keressük fel a kardiológiai szakrendelést?

  • egyenes ági rokon fiatalkori szívbetegsége esetén
  • időszakosan jelentkező mellkasi fájdalom, mellkasi diszkomfort esetén
  • jelentős túlsúly, dohányzás, fokozottan stresszes, mozgásszegény életmód esetén
  • alkalmankénti heves fejfájás, szédülés, légszomj, dagadó alsó végtagok esetén
  • „rendszertelen” szívverés érzése esetén

Kardiológusunk az anamnézis felvétele és a jelenlegi panaszok (pl. mellkasi fájdalom, ritmuszavar-érzés, légzési panaszok, magas vérnyomás, stb.) körülményeinek tisztázása után fizikális vizsgálatot, valamint EKG vizsgálatot végez. Továbbiakban szükségessé válhat szív ultrahang, terheléses EKG, 24 órás EKG vagy vérnyomás monitorozás is. Ezen vizsgálatokat Egészségközpontunkban elvégezhetők.

Ergometria – terheléses EKG

Mellkasi fájdalmak esetén, azok kardiális eredetének igazolására, valamint koszorúér-szűkület gyanújának és a szívizom oxigénellátási elégtelenségének kimutatására javasolt a vizsgálat alkalmazása A vizsgálat alkalmazható terhelés kapcsán provokálható szívritmuszavarok, illetve kóros vérnyomás reakciók vizsgálatára, melyek életmódbeli, illetve terápiás konzekvenciával járhatnak. Igazolt koszorúér betegség esetén a gyógyszeres, illetve invazív (műtét vagy tágítás) eljárás hatékonyságának lemérésére alkalmas a módszer. A páciens meghatározott protokoll alapján fokozatosan emelkedő terhelésnek van kitéve folyamatos EKG monitorozás, és gyakori vérnyomás kontroll mellett. Terheléses EKG vizsgálat előtt a kardiológus gyakran végez tájékozódó szívultrahang vizsgálatot.

A vizsgálat feltételei: A terheléses EKG-t kardiológus szakorvos végzi és értékeli, folyamatos monitorozás történik. A vizsgálathoz kivitelezéséhez defibrillátort is biztosítani kell a rendelőben. A korábban bevett gyógyszereket regisztrálni kell. A vizsgálat csak stabil állapotú, kompenzált keringésű, közel normális vérnyomású betegen végezhető el.

A vizsgálat folyamata: A vizsgálat előtt EKG elektródákat csatlakoztatnak a testre, a karra vérnyomásmérő mandzsettát helyeznek fel. A Pácienst arra kérik, hogy hajtsa a szobakerékpárt eközben EKG készülék rögzíti az elektromos jeleket, a terhelést fokozatosan emelik, miközben vérnyomását is mérik. Amikor a kornak megfelelő szubmaximális pulzusszámot eléri a páciens, a vizsgálatot befejezik. Ezt követő pihenőfázis végén a vizsgálat eredményét összegezik.