Labor

Vérvétel

Egy laborvizsgálat segíthet a Páciens panaszai és tünetei hátterében álló betegségek feltárásában, adott esetben ezek kizárásában. Segítséget ad már a betegségek korai szakaszában, a mielőbbi felismerésünkben, a betegségek rizikó tényezőinek kiderítésében illetve a terápiák hatékonyságának megítélésében is. Fontos azonban kiemelnünk, hogy a laboratóriumi vizsgálat eredménye önmagában nem diagnózis, a mért eredményeket tartalmazza a lelet, melyre a vizsgálatot elrendelő szakorvos ad diagnózist és kezelési javaslatot.

Pácienseink számára több százféle laborvizsgálat, különféle laboratóriumi vizsgálati csomagok állnak rendelkezésére, a laboratóriumi diagnosztika szinte összes ágából.

A vérvétel még a felnőttek számára is sokszor kellemetlen, a gyermekek többségének maga a mumus: fájdalmas, szorongással teli helyzet. Ha már kikerülni nem tudjuk, hozzuk ki belőle a legjobbat: tegyük a lehető legbarátságosabbá a laborvizsgálatot. A Dimenzió-MED Egészségközpont tapasztalt asszisztensei várják a legkissebbeket is. Beutaló nem szükséges, széles skálájú laborvizsgálatainkat sorbán állás nélkül, előzetes időpont egyeztetés után, akár kora reggel vagy délutáni időpontban is igénybe vehetik a gyerkőcök.

Hogyan készüljön a labor vizsgálatra?

A labor többségéhez (vércukor, vérzsírok, vesefunkció, májfunkció, ionok, vas) éhgyomor szükséges, a mintavételt megelőzően legalább 6 órás koplalással, ezért a vérvételt a reggeli órákban javasoljuk. A vérvételt megelőzően vizet lehet és ajánlott is fogyasztani, alkoholt, üdítőt és kávét azonban nem. Az állandó, beállított gyógyszereket be lehet venni.

Hormon és vizeletvizsgálatok esetén nem szükséges éhgyomri mintavétel.

Fontos tudnivalók vérvétel előtt:

  • a mintavételt megelőzően is fontos a folyadékbevitel, azonban nem mindegy, hogy milyen formában történik. A mintavétel napján, a mintavételt megelőzően csak vizet fogyasszon,
  • előző este kerülje a zsíros, szénhidrát- illetve fehérje dús ételek fogyasztását
  • a mintavételt megelőző napokban történt alkoholfogyasztás szintén befolyásol egyes paramétereket
  • előző nap kerülje a szélsőséges fizikai megterhelést
  • a dohányzás is befolyással van bizonyos értékek alakulását.

A vizeletminták esetében a középsugaras, steril pohárban leadott minta számít értékelhetőnek. Mintaadás tisztálkodás után ajánlott, hogy kórokozók ne kerülhessenek a mintába. A vizsgálatokhoz kb. 1 dl vizelet szükséges.

Hogyan történik a vérvétel?

A vérvétel általában valamelyik karon, a könyökhajlatban található vénából történik. Asszisztensünk vénás érelszorítót helyez a végtagra, hogy az erek kitáguljanak, és jobban láthatóvá váljanak. Ezután a kart lefelé irányuló helyzetbe helyezi, szükség esetén megkéri Önt, hogy szorítsa kezét ökölbe, majd kitapintja a véna helyét.

Ezután fertőtleníti a mintavétel helyét, majd steril tűvel apró szúrást ejt. A tű végére kis csövet helyez, melybe a minta kerül. A mintavétel befejeztével óvatosan eltávolítja a tűt és steril gézt szorít a szúrás helyére. Ezt a gézt tartsa leszorítva nyújtott karján még 3-5 percen keresztül, hogy a vérzés csillapodjon, és ne keletkezzen véraláfutás a szúrás környékén.

Asszisztenseink nagy figyelmet szentelnek annak, hogy a vérvétel kíméletesen, az Ön számára a lehető legkevesebb kellemetlenséggel járjon.

A labor leletet a Páciens kérésének megfelelően e-mailen, postán vagy személyesen kaphatja meg.

Labor vizsgálataink árairól érdeklődjön elérhetőségeink valamelyikén. 

Vérvételi adminisztrációs díj: 3410 Ft

Kilégzési teszt

Helicobacter kilégzési teszt

A helicobacter pylori baktérium rendkívül ellenálló, a gyomorsav sincs rá különösebb hatással. Számos betegséggel hozható összefüggésbe, melyek közül kiemelendő az atrófiás gyomorhurut, az aktív gyomor- és nyombélfekély, valamint a gyomorrákok egyes típusai. Ez egy gyors, fájdalommentes vizsgálat, amely alkalmas a Helicobacter pylori szervezetben történő jelenlétének kimutatására. A teszt előtti páciensi teendőkről a szakorvos részletes tájékoztatást ad.

Az eljárás során tabletta, vagy kapszula formájában, némi folyadék kíséretében ureát juttatunk az éhgyomorral érkező páciens szervezetébe. Ha a gyomorban megtalálható a baktérium, akkor a kapszulában izotóppal jelölt húgysav az általa termelt ureáz enzim hatására lebomlik. Az ilyenkor felszabaduló anyagok jelennek meg a kilélegzett levegőben és a páciens által adott levegőmintából kimutathatóvá válnak.

Az első tesztlevegőt a beteg – közvetlenül a tabletta bevétele előtt – egy speciális, kontrasztanyagot tartalmazó zsákocskába fújja, majd a tabletta bevételét követően nagyságrendileg harminc perccel megismétli a befújást. A kilélegzett levegőben a kontrasztanyaggal való kapcsolatba kerülést követően mutatható ki a baktérium jelenléte.

A teszt pozitív eredménye csak a baktérium jelenlétét mutatja ki, amely a hasi panaszok egyik lehetséges, de nem biztosan kizárólagos oka. A tesztet követően a szakorvos dönt a további diagnosztikai eljárások szükségességéről, azok kijelöléséről.

A tesztet egyébként leendő Pácienseinknek érdemes meglévő gyomorpanaszaik kivizsgálása, valamint megelőzés céljából is elvégezni, szakorvosaink szívesen állnak az Ön rendelkezésére.

Felhívjuk Pácienseink figyelmét, hogy az egészségpénztári kedvezmények a labor vizsgálatokra nem vonatkoznak.