Infarktus- szívinfarktus,
akut myokardiális infarktus
Szívinfarktusról akkor beszélünk, ha a szívizom egy része oxigénhiány miatt elhal. Oxigénhiányos állapothoz vezethet, ha egy véralvadék hirtelen elzár, vagy erősen beszűkít egy artériát a szívben.
Jellemző tünete a szegycsont mögötti fájdalom, aminek intenzitása rendkívül változatos lehet. A gyűrűsujj irányába sugárzó fájdalomtól a teljes tünetmentességig bármi előfordulhat. A fájdalom kisugározhat még a karokba, vállba, állkapocsba, fogakba, vállba, hátba, sőt a hasba is. A fájdalom jellemzően 20 pernél is tovább tart, és nitroglicerinre – a koszorúér-görccsel (angina pectoris) ellentétben – nem, vagy csak alig enyhül. A fájdalom olykor görcsös, vagy erős nyomásszerű. Társuló tünetek lehetnek: légszomj, köhögés, szédülés, eszméletvesztés, hányinger, hányás, erős izzadás, félelem, szorongás.
A szívinfarktus rizikófaktorai nagyrészt azonosak az érelmeszesedés rizikófaktoraival:
- dohányzás,
- magas vérnyomás,
- zsíros étrend,
- alacsony „jótékony” HDL-koleszterin, magas „ártó” LDL-koleszterin szintek a vérben,
- cukorbetegség,
- nőknél ösztrogénhiány (változókor, petefészkek eltávolítása),
- stresszes életvitel,
- genetikai hajlam, amit jelez, ha a családban korábban már előfordult,
- elhízás,
- mozgásszegény életmód,
- horkolás miatti éjszakai légzéskimaradás,
- hirtelen szokatlanul nagy fizikai igénybevétel. Ezért tipikus a téli hólapátolás közbeni rosszulléttel bekövetkező infarktus.
A beteg sorsa attól függ, hogy mekkora szívizomterületet ért az elhalás, ezért nagyon fontos a mielőbbi szakellátás, itt a percek is számítanak! Ha szívinfarktus tünetei jelentkeznek, és nem múlnak el 5 percen belül hívja a mentőket.