Koleszterinszint emelkedés
hyperkoleszterinaemia
A magas koleszterinszint egy, a veszélyeztető tényezők közül a túlsúly, a mozgáshiány, a dohányzás, a magas vérnyomás, cukorbetegség, a gyógyszer-mellékhatások, a stressz, az egyéb környezeti tényezők, valamint az öröklött tulajdonságok mellett. Ezen tényezők nagyon is összefüggnek, és hatásuk nem összeadódik, hanem hatványozódik, így korántsem elhanyagolhatók. Az érelmeszesedés kialakulásában kulcsszerepe van a tartósan magas koleszterinszintnek.
A magas koleszterinszint a zsíranyagcsere zavarai közé tartozik.
A koleszterineken belül még számos altípus létezik, de klinikai szempontból leginkább az LDL- és a HDL-koleszterin elkülönítése lényeges. LDL-koleszterin segítségével szállítódik az erek falába a lerakódó koleszterin, a HDL-koleszterin ezzel ellenkezőleg, összegyűjti, és a májba szállítja a keringésben talált, lerakódott koleszterineket. Az LDL-koleszterin szint emelkedésével gyakran együtt jár a trigliceridszint emelkedése is.
A magas vérzsír-szint kialakulásához vezethet a nem megfelelő étrend és életmód ( magas koleszterin tartalmú ételek, túlzott alkohol fogyasztása) gyógyszerek vagy betegségek,illetve a genetikai hajlam.
A három ok közül egyértelműen a helytelen táplálkozás a leggyakoribb. Koleszterint csupán az állati táplálékkal veszünk fel, így az állati eredetű zsírok arányának csökkentése lehet a megoldás azoknál, akiknél valóban csak ezen múlik. Ha másodlagosan alakult ki a hiperkoleszterinémia, abban az esetben az alapbetegséget kell kezelni. Ekkor is fontos a koleszterin-bevitel csökkentése, ami azonban önmagában nem elég, ilyenkor orvosi kezelésre, gyógyszeres segítségre is szükség van.
Diagnosztizálásban a laborvizsgálatok játszzák a főszerepet.
Kezelése: belgyógyász szakember
Megelőzésében nagy szerepe van az egészséges táplakozásnak és a rendszeres testmozgásnak. Fontos továbbá a dohányzás elhagyása.