Kötőhártya-gyulladás
A kötőhártya-gyulladás, a szem kötőhártyáját érintő gyulladásos folyamatok összefoglaló neve. Az egyik legelterjedtebb szemészeti betegség. A kiváltó ok alapján a betegséget a következőképpen osztályozhatjuk: fertőzéses eredetű – baktériumok, vírusok, gombák, illetve paraziták által okozott -, nem fertőzéses jellegű.
Külön meg kell említenünk még a nem fertőzéses kötőhártya gyulladások között az allergiás kötőhártya-gyulladást. Az allergiás kötőhártya-gyulladások egy altípusa a tavaszi kötőhártya-gyulladás, amely valóban tavasszal és nyáron jelentkezik, elsősorban gyerekek, leginkább 8-16 éves fiúk betegsége. Nagyon heveny, nehezen uralható állapot.
A szem szárazságából adódó kötőhártya-gyulladás, amely leggyakrabban előfordul az idősebb korosztályban, a negyven év feletti nőknél, mindenkinél, aki számítógépnél vagy volánnál, esetleg televízió előtt ül, mereven néz előre, és ezért keveset pislog.
A kötőhártya-gyulladás legjellemzőbb tünete a szem bepirosodása, valamint enyhébb-erősebb váladékozás. Bakteriális fertőzésnél sárgás-zöldes, gennyes váladék jelentkezik, amely beszáradva a szempillákat is összetapaszthatja. Vírusfertőzésnél bő, tiszta, vizes váladék figyelhető meg, valamint erős könnyezés. Allergiás reakciónál áttetsző, nyákos a váladék. Allergiás kötőhártya-gyulladásnál nagyon jellegzetes a viszketés, mint vezető panasz, szemszárazság miatt kialakult kötőhártya-gyulladás esetében a páciens idegentest érzést a szem csípő, szúró fájdalmát panaszolja.