Krupp
A krupp jellemzően a csecsemők és a kisgyermekek betegsége, melyet főleg vírus-, ritkábban baktériumfertőzés okoz.
A tünetek hideg időjárás idején, a meghűléses betegségek szezonjában jelentkeznek leginkább. Az érzékenység kialakulásának bizonyítottan kedvez az erős légszennyezettség.
A sérült, kiszáradt légcső nyálkahártyája megduzzad a légutak nagyfokú beszűkülését okozva. A belégzési hang száraz, hangos, olykor sípoló, a belégzés akadályozott. A levegőért küzdő gyerek ezért jellegzetes száraz, ugató köhögést hallat, sokszor sír, nyugtalan, öklendezik, néha hány is. A rosszullétet sápadtság kíséri, az ajkak és környéke elkékül.
A gyermeket takarjuk be és vigyük ölben a nyitott ablakhoz. A beáramló párás levegő kifejezetten jó hatású a kiszáradt légutak benedvesítésére. Ezek után keressük fel a gyermekorvosi ügyeltet, illetve ha nagyon súlyos fokú a légzési nehezítettség, akkor hívjunk mentőt! A gyereknek addig kell a hűvös, párás levegőt belélegeznie, míg a roham teljesen meg nem szűnik. Ezt elő lehet segíteni otthoni párásító készülékekkel, légnedvesítővel. Sokat számít, ha a szülő kedvesen nyugtatja a gyermeket, aki néhány korty hideg italt is kaphat. Biztosítani kell a gyerek megfelelő mennyiségű folyadékbevitelét, és a nyugalmát, mert az erőlködés, a sírás tovább súlyosbítja a rohamot. A lázat lázcsillapító adásával kell kezelni.
Megelőzés:
A fűtési időszakban érdemes az alvóhelyiség hideg vizes párásításáról gondoskodni. A gyermek szobájában ne párologtassunk viszont illóolajakat. A fertőzéses, náthás időszakokban kerülni kell azok társaságát, akik megfertőzhetik a kruppra hajlamos gyermeket. A friss, tiszta levegő segít elkerülni a rohamokat. A gyerek környezetében ne dohányozzanak.
Náthás, hurutos tünetek esetekben az orvos által felírt, szájba porlasztható váladékoldókat lehet adagolni.