Lues – Syphilis, szifilisz, vérbaj
A szifilisz (luesz, vérbaj) a klasszikus nemi betegségek egyike. Kórokozója a Treponema pallidum baktérium. A vérbaj sexuális úton terjed, vagy a magzati életben elszenvedett fertőzés következtében jön létre.
Kezelés nélkül a betegség különböző stádiumokban zajlik, melyek mindegyikében jellegzetes bőrtünetek jelennek meg. A korai, fertőző szifiliszre jellemző, hogy a kórokozó behatolási helyén kialakul egy körülírt, gyulladásos terület, ami később kifekélyesedik. A behatolás helye a nemi szerveken kívül lehet a szájban, a végbélnyílás körül is. A környéki nyirokcsomók mindkét oldalon megnagyobbodnak, fájdalmatlanok.
Az első fázis 4-8 hét alatt kezeletlen esetben is spontán és nyomtalanul gyógyul. Jellemző még a korai szifiliszre a pénisz duzzanata, vizenyője („harangnyelv-pénisz”). A korai szifilisznek a második szakaszában testszerte láthatók panaszt okozó bőrkiütések. Ezek a fertőződéstől számított második hónaptól fejlődnek ki. A késői szifilisz, a betegség nem fertőző stádiuma évek múltán alakul ki. Napjainkban a megfelelő diagnosztikának, az érzékeny kimutatási módszereknek köszönhetően, a hatékony antibiotikus kezelés mellett nagyon ritka kifejlődése. Erre a szakaszra jellegzetes hegesedő, fájdalmatlan bőrtünetek megjelenése, valamint a keringési rendszert, a szívet és az idegrendszert érintő eltérések kialakulása, melyek akár halált is okozhatnak.
Bár a betegség gyógyítható, különösen veszélyes a méhen belül fejlődő magzatokra, ezért a lues szűrése a terhesgondozás szerves részét képezi.
Bőr- és nemibeteg gondozó szakrendeléseket kell felkeresni, ha felmerül a fertőződés gyanúja.