Pajzsmirigy hormonok
A pajzsmirigy két fontos hormont termel: a thyroxint (tiroxin vagy rövidítve T4) és atrijód-thyronint (trijód-tironin vagy T3).
A kész hormonok fehérjéhez kötődve a pajzsmirigysejtek raktáraiban tárolódnak. Innen a szervezet igényei szerint a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) hatására szabadulnak ki a véráramba.
A pajzsmirigy-hormonok a szervezet valamennyi sejtjének aktivitását szabályozzák. Elősegítik a sejtek oxigén felvételét, ezáltal szabályozzák a táplálék fő elemeinek (zsírok, szénhidrátok, fehérjék) sejtszintű hasznosítását.
A pajzsmirigy funkció zavarai származhatnak a pajzsmirigy-hormonok túltermeléséből (hyperthyreosis) vagy éppen fordítva: a hormonok hiányából vagy alultermeléséből (hypothyreosis).
Hyperthyreosis (pajzsmirigy túlműködés)
A vérben emelkedett fT4 és fT3 koncentrációkat látni, a TSH-szint ennek megfelelően alacsony. A betegség különböző okokból alakulhat ki, a két legfontosabb kiváltó ok:
- Basedow-kór: egy autóimmun betegség, melyet a TSH receptora ellen termelt auto-antitest okoz. A TSH receptor a hozzá kötött antitest hatására folyamatosan aktív és szünet nélkül serkenti a pajzsmirigy-hormonok termelését és felszabadulását.
- Autonóm adenóma: a betegséget a TSH receptorok mutációja okozza. A receptornak nincs többé szüksége TSH-ra, hogy stimulálódjon. Folyamatosan aktív állapotban van és szünet nélkül serkenti a pajzsmirigy-hormonok felszabadulását. A pajzsmirigysejtek függetlenné (autonóm) válnak a centrális TSH negatív visszacsatolástól. Az autonóm sejtek, az ún. „göbök” kialakulását jódhiány gyorsítja.
A pajzsmirigy-túlműködés tünetei:
- gyors fogyás, annak ellenére, hogy az egyén étkezési szokásai nem változtak.
- szapora szívműködés
- emelkedett vérnyomás
- dülledő szemek (csak Graves-Basedow-kór esetén)
- megnagyobbodik a pajzsmirigy
Hypothyreosis (pajzsmirigy alulműködés)
A vérben csökkent fT4 és fT3 koncentrációkat látni, a TSH-szint ennek megfelelően magas.
A betegség különböző okokból alakulhat ki:
- primér: leggyakrabban a Hashimoto-thyreoiditis, egy autoimmun betegség következtében
- iatrogén: a pajzsmirigy eltávolítása vagy radiojódterápia után (például Basedow-kór vagy autonóm adenóma kezelése)
- szekundér forma (igen ritka: a hipofízis elégtelensége és a csökkent TSH-termelés következtében)
- terciér forma (még ritkább: a hipothalamus elégtelensége következtében)
A pajzsmirigy-alulműködés tünetei:
- hirtelen hízás, annak ellenére, hogy az egyén étkezési szokásai nem változtak
- hajhullás és korai őszülés
- az agy oxigénellátottsága csökken, ezért a beteg lelassul
- depresszió
- vérszegénység
- fáradékonyság
- száraz bőr
- szívfrekvencia csökkenése
- csont- és ízületi fájdalmak
A hormonok pótlása hormonkészítményekkel történik. Fontos, hogy a tabletta bevétele reggel, éhgyomorra, a reggeli elfogyasztása előtt legalább 30 perccel történjék, mert a thyroxin felszívódását élelmiszerek (különösen kalcium-tartalmú termékek, például tejtermékek) akadályozhatják.