Prosztata-megnagyobbodás
A prosztata (dülmirigy) a húgyhólyag alapja és a medencefenéki izomzat között elhelyezkedő dió nagyságú, barnás színű, mirigyes szerv, mely körülveszi a húgyhólyag közeli húgycsőszakaszt.
A kor előrehaladtával a prosztata mérete nő, és ezzel párhuzamosan nyomhatja a húgycsövet, aminek következtében vizeletürítéskor a vizeletsugár vékonyabb lesz, a vizeletáramlás ereje csökken.
A tünetek és panaszok fokozatosan jelennek meg. Egyidejűleg több panasz is előfordulhat, ezek közül általában egy vagy több dominál.
Tünetek:
- a gyakori vizelés
- a hirtelen minden előjel nélkül támadó vizelési inger
- éjszakai felébredés ennek az ingernek a hatására
- a vizelet indításának nehezítettsége
- a vékonyabb, vagy meg-megszakadó vizeletsugár és a vizelet elcsöpögése.
Fontos tudni, hogy ezeket a tüneteket a jóindulatú prosztata megnagyobbodáson kívül, más sokkal súlyosabb betegségek (hólyaghurut, prosztatarák) is okozhatják, ezért ilyen tünetek észlelésekor orvoshoz kell fordulni!
Minimális panasz esetén az urológus dönti el, hogy a rendszeres kontroll elegendő annak megállapítására, hogy a betegség nem romlik, vagy gyógyszeres kezelést kezd. Enyhe panaszok esetén növényi kivonatokat alkalmazhatunk.
A prosztata megnagyobbodás gyógyszeres kezelésére számos hatékony készítmény áll rendelkezésre.
Ha a gyógyszeres kezelés ellenére a beteg állapota tovább romlik, műtéti beavatkozás javasolt. Előfordul, hogy a beteg már olyan súlyos panaszokkal fordul orvoshoz, hogy a gyógyszerektől már nem várható eredmény. Ha a vizelet elakad, a műtéti beavatkozás egyértelműen szükséges.