Táplálékallergia
A táplálékallergia a szervezet védekező rendszerének megváltozott viselkedése a táplálék egyes alkotóival szemben.
Az emésztőrendszer nyálkahártya felszíne a legnagyobb felület, ahol külső antigének (immunválaszt kiváltó anyagok) kapcsolatba kerülhetnek az emberi szervezettel. Az általános és a helyi védekező rendszer összhangja lehetővé teszi, hogy a nyálkahártya felszínén állandóan jelen lévő antigének ne váltsanak ki védekező reakciókat.
Az antigének többségére a szervezet nem reagál (ez az ún. immuntolerancia jelensége), de néhányra az allergiás egyén mégis reakcióval válaszol. A válaszreakciókat az emésztőrendszerből az emésztés során a vérbe felszívódó anyagok váltják ki. A fő különbség az egészséges és a táplálékallergiás emberek között a felszívódó allergének mennyiségében és a reakció nagyságában van. Az allergiás egyéneknél az emésztés során jóval több allergén jut be a keringésbe, és az így bejutó anyagok jóval intenzívebb immunválaszt váltanak ki.
Tünetei:
Az allergiás reakció lehet kellemetlen, de veszélytelen, bizonyos esetekben azonban életveszélyes is. Az ételallergia tünetei általában az adott étel elfogyasztását követően néhány perccel vagy néhány órával alakulnak ki.
A valódi ételallergia leggyakoribb tünetei az alábbiak, amit befolyásol az ételallergia típusa is:
- a száj zsibbadása;
- a bőr viszketése;
- csalánkiütés;
- kiemelkedés nélküli piros foltok a bőrön;
- az ajkak, az arc, a nyelv és a torok, vagy akár a test egyéb részeinek megduzzadása;
- ziháló légzés;
- az orr nyálkahártya megduzzadása, súlyos esetben légzési nehezítettség;
- hasi fájdalom, hasmenés, émelygés, hányás;
- szédülés, ájulás;
- ekcéma – lassan kialakuló, helyét nem (vagy alig) változtató, durva felszínű bőrmegvastagodás, amely általában ott alakul ki, ahol a bőr az allergiát okozó anyaggal kapcsolatba került.
Az allergia súlyos megjelenési formája az úgynevezett anafilaxia, amely életveszélyes tünetekkel jár és azonnali orvosi ellátást igényel!
Az anafilaxia tünetei az alábbiak:
- a légutak szűkülete, ide értve a torok duzzanatát (gombócérzést a torokban) és a hörgők, hörgőcskék összehúzódását, ami megnehezíti a légzést;
- vérnyomáscsökkenés (általános értágulat miatt), ami először gyengeséget, szédülést, súlyos esetben eszméletvesztést, esetleg halált okoz (keringési sokk);
- gyors pulzus (a szervezet válasza az értágulatra, ellensúlyozandó annak vérnyomáscsökkentő hatását).
Kezelés:
Az allergiás reakció elkerülésének egyetlen módja, ha a tüneteket okozó ételeket elhagyja. Az Ön legjobb szándéka ellenére is előfordulhat azonban, hogy érintkezik ilyen ételekkel. Ilyenkor a tünetek súlyosságának megfelelő terápiára van szükség.
Adrenalin. Súlyos légúti szűkülettel és nagyon alacsony vérnyomással járó anafilaxia esetén elsőként adrenalint kell adni vénásan. Az ellátás orvosi vagy mentős feladat.
Szteroid. Súlyos anafilaxiában az adrenalin után vénásan szteroid adandó. Ha nincs közvetlen életveszély, az ellátás kezdődhet egyből a szteroiddal. Orvosi vagy mentős feladat.
Antihisztamin. Antihisztamin gyógyszer adása (pl. loratadin), amely kivédi a hisztamin hatásait.