Hepatitis C
Krónikus májgyulladás
A HCV felelős hazánkban évente körülbelül 3000 beteg májzsugorának kialakulásáért és 600 májrákos esetért. A gyulladás véglegesen és súlyosan károsítja a májsejteket, így a beteg szerv idővel nem tudja ellátni feladatát. Májzsugor, még később – az onkogén vírus révén – májrák alakulhat ki. A hepatitis C vírus a nyiroksejtekben is megél, valamint ízületi- és bőrpanaszokat, izom- és vesegyulladást is okozhat.
Testnedvek, elsősorban vér útján fertőz. Ritka, de lehetséges, hogy a vírus spermával, anyatejjel fertőz. A vírus a fertőzést követő 2-25 hetes lappangási idő után betegít meg és okoz tüneteket.
Tünetek a májgyulladás tünetei: hányás, levertség, fejfájás és végtagfájdalmak, étvágytalanság, szemfehérje és a bőr sárgasága, a vizelet sötétebbé, a széklet világosabbra válása igen ritka jelenségek. Az akut májgyulladással járó fertőzés maradandó károsodás nélkül gyógyul, érintettek vírusmentesek lesznek.
Az esetek nagy részében azonban krónikus májgyulladás alakul ki, ami lappangva kezdődik, bizonytalan tünetekkel. (fáradtság, ismeretlen eredetű hasfájás, fáradékonyság, bőrviszketés, ízületi fájdalmak és érgyulladások). A krónikus májgyulladás azonban nem gyógyul meg, a betegek ötödénél 10-20 év múlva májzsugor, gyulladás és a máj működésének fokozatos megszűnése jelentkezik, végül májrák is kialakulhat.
A sikeres kezelés érdekében a betegség minél korábbi felfedezése döntő fontosságú. Ebben nagy szerepe laborvizsgálatoknak van, időben történő májfunkciós vizsgálatokkal kiszűrhető a betegség.
Gyanú esetén azonnal belgyógyász szakemberhez kell fordulni.
Hepatitis B-hez hasonlóan itt is fontos a megelőzés, azonban védőoltás még nem áll rendelkezésünkre.