Klimax
Változás kora, a női nemi hormonok termelődésének fokozatos leállása, általában 44-52 éves kor között következik be. A menopauzát kb. 5-6 évvel megelőző majd 5-6 évvel követő időszakot klimaxnak nevezzük. A klimaktériumnak három fázisa különíthető el.
Premenopauza:
Az utolsó havivérzést megelőző szakasz, melynek legfőbb tünetei a vérzészavarok. Előfordulhat tartós vérzéskimaradás (amenorrea), melyet erős, tartós, fájdalmas, alvadékos vérzések (hipermenorrea) követnek. A célszervek sejtjeire az ösztrogének serkentőleg hatnak, a progeszteron gátlólag hat(na). Így a szervezet egyoldalú ösztrogén terhelésének szövődményei lehetnek: endometriózis, méhtestrák, méhizom-daganat (myoma), fibrocisztás emlőbetegség, emlőrák és természetesen vérszegénység, emiatt a fizikai és szellemi teljesítőképesség csökkenése, a betegségekkel szembeni fokozott érzékenység, stb. szintén problémát okozhatnak.
Perimenopauza:
Az utolsó havivérzést (menopauza) két évvel megelőző és két évvel követő időszak, melyre a minimális progeszteron-termelés és a csökkenő ösztrogén-termelés a jellemző. A változókor legjellemzőbb értünetei – a hőhullámok és az izzadás -, továbbá pszichés problémái – szorongás, depresszió, önértékelési zavarok, érzelmi labilitás, stb. – a csökkenő ösztrogén-termelés rovására írhatók.
Posztmenopauza:
Mind az ösztrogén-, mind a progeszteron-termelés minimális. A klinikai képben az ösztrogénhiány lehetséges szövődményeinek – érelmeszesedés miatt koszorúér-betegségek, agyér-katasztrófák, csontritkulás miatti kompressziós csigolyatörések, elgörbülő végtagok, meghajló hát, továbbá késői cukorbetegség, Alzheimer-kór, húgy-ivarszervi sorvadás miatt bekövetkező idült hüvelygyulladás, méhelőreesés, vizelet-visszatartási képtelenség – tünetei mutatkozhatnak.
Előforduló kellemetlen testi tünetek miatt nőgyógyász szakember segítségét kérheti.
Kiegészítő kezelés:
Hagyományos kínai orvoslás, amely legtöbbször szükségtelenné teszi a hormonkezelést.