Lúdtalp
A leggyakoribb panaszt okozó betegség az ún.”lúdtalp”. Az enyhe panaszokat okozó formáktól a legsúlyosabb panaszokat okozó, szinte járásképtelenséget előidéző elváltozások megtalálhatóak. Deformitások és panaszok az újszülött kortól kezdve az élet bármely szakaszában előfordulhatnak.
A lúdtalp még ma is népbetegségnek számít, kisgyermekkorban óriási jelentősége van a megelőzésnek. Elsősorban nem szabad megengednünk az erőszakos korai lábra állítást: meg kell várni, amíg maguktól állnak. Nagy gondot kell fordítanunk az izomzat erősítésére. Különösen hasznos az egyenetlen talajon történő mezítláb járatás. Lakáson belül hasznosabb a harántboltozatot támogató lábbeli viselése. Meg kell tanítani a szülőket arra, hogy ne erőszakolják a gyermekeknél a kifelé fordított lábbal való járást.
Az ízületek aktív tornája és az izomzat erősítése rendkívül fontos szülői feladat. Erre a célra igen alkalmasak a mezítelen befelé forgatott lábakkal végzett álló és járó gyakorlatok. Rendkívül fontos szerepe van a gyermekcipők megfelelő kiválasztásának és használatának.
Kezelését ortopéd vagy reumatológus szakember végzi, de szükség lehet gyógytornászra is.