Lues – Syphilis, szifilisz, vérbaj

A szifilisz (luesz, vérbaj) a klasszikus nemi betegségek egyike. Kórokozója a Treponema pallidum baktérium. A vérbaj sexuális úton terjed, vagy a magzati életben elszenvedett fertőzés következtében jön létre.

Kezelés nélkül a betegség különböző stádiumokban zajlik, melyek mindegyikében jellegzetes bőrtünetek jelennek meg. A korai, fertőző szifiliszre jellemző, hogy a kórokozó behatolási helyén kialakul egy körülírt, gyulladásos terület, ami később kifekélyesedik. A behatolás helye a nemi szerveken kívül lehet a szájban, a végbélnyílás körül is. A környéki nyirokcsomók mindkét oldalon megnagyobbodnak, fájdalmatlanok.

Az első fázis 4-8 hét alatt kezeletlen esetben is spontán és nyomtalanul gyógyul. Jellemző még a korai szifiliszre a pénisz duzzanata, vizenyője („harangnyelv-pénisz”). A korai szifilisznek a második szakaszában testszerte láthatók panaszt okozó bőrkiütések. Ezek a fertőződéstől számított második hónaptól fejlődnek ki. A késői szifilisz, a betegség nem fertőző stádiuma évek múltán alakul ki. Napjainkban a megfelelő diagnosztikának, az érzékeny kimutatási módszereknek köszönhetően, a hatékony antibiotikus kezelés mellett nagyon ritka kifejlődése. Erre a szakaszra jellegzetes hegesedő, fájdalmatlan bőrtünetek megjelenése, valamint a keringési rendszert, a szívet és az idegrendszert érintő eltérések kialakulása, melyek akár halált is okozhatnak.

Bár a betegség gyógyítható, különösen veszélyes a méhen belül fejlődő magzatokra, ezért a lues szűrése a terhesgondozás szerves részét képezi.
Bőr- és nemibeteg gondozó szakrendeléseket kell felkeresni, ha felmerül a fertőződés gyanúja.

Keressen rá a betegségre, melyről érdeklődik…

Lépjen velünk kapcsolatba!

Könnyedén elérhet bennünket telefonon, e-mailben, vagy akár személyesen is.

Agyhártyagyulladás (meningitisz)

Agyhártyagyulladásnak a központi idegrendszert körülvevő hártyák gyulladásos megbetegedését nevezzük, amelyeket vírusok vagy baktériumok okoznak.

Alsó húgyúti fertőzés

Az alsó húgyúti fertőzés a hólyag, és a húgycső fertőzését jelenti. Jellemző tünete a gyakori vizelési inger, csípős, fájdalmas vizelés. A vizelet kellemetlen szagúvá válik, sokszor véres.

Alvászavar

Az alvás legfontosabb élettevékenységeink egyike, biztosítja szervezetünk regenerálódását, egészségünk megőrzését. Amennyiben tartósan (hetek-hónapok óta) érzékeljük alvásunk nehezítettségét, forduljunk orvoshoz.

Alzheimer kór

Az Alzheimer kór a szellemi képességek hanyatlásával járó megbetegedés, amely jellemzően 65 éves kor felett jelentkezik. A betegség idült lefolyású, kialakulásának oka ismeretlen. A beteg emlékezete, intellektuális teljesítménye egyre csökken.

Angina pectoris

A szív csökkent oxigénellátása miatt jelentkező fájdalmat nevezzük angina pectorisnak. Legnagyobb veszélye, hogy szívinfarktusban folytatódhat, így azonnali kardiológiai kivizsgálás szükséges!

Arcidegzsába (trigeminus neuralia)

Villámcsapásszerű, 1-2 másodpercig tartó éles fájdalom az arcon keresztül, mely leginkább az áramütéshez hasonlítható. A fájdalom jellemzően csak az arc egyik felén jelenik meg.

Basalioma

A basalioma a leggyakrabban előforduló rosszindulatú, alapsejtes bőrdaganatok egyike, amely a hám legalsó rétegéből ered.

Basedow-kór

A Basedow-kór mindkét nemnél előfordulhat, leggyakrabban azonban a 20 és 50 év közötti korosztályt érinti, a nőknél ötször nagyobb számban tapasztalható megbetegedés.

Bechterew-kór (bambusznádgerinc)

Krónikus, gyulladásos ízületi betegség, amely fokozatosan halad előre. A betegség kezdeti tünetei deréktáji vagy háti fájdalom, mely elsősorban éjjel jelentkezik, reggel a hát merevsége jellemző, mely mozgásra oldódik.

Bélelzáródás

A bélelzáródás során a bélrendszer táplálékot és salakanyagokat továbbító funkciója szűnik meg, a belek részlegesen vagy teljesen elzáródnak. Az elzáródás a vékony- és vastagbél bármelyik szakaszán előfordulhat.