Policisztás ovárium szindróma (PCOS)
A policisztás ovárium szindróma a női meddőség gyakori oka, mely jellegzetes külső, ultrahangos és laboratóriumi tünetekkel jár. A PCO az egész szervezet betegsége. A PCO-ra jellemző petefészek-elváltozások csak részeit képezik egy olyan összetett cukor-zsíranyagcsere- és hormonális betegségnek, melynek lényege az emberi géntérkép megismerésével vált lehetségessé.
A PCOS tünetei négy csoportba sorolhatók:
- Nőgyógyászati problémák: peteérési zavarok, ritka kimaradozó menstruáció, meddőség. Jellemző még a terhességgel kapcsolatos komplikációk: vetélés, terhességi magas vérnyomás, terhességi cukorbetegség.
- Belgyógyászati problémák: elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás, vérzsírzavarok, szív- és érrendszeri eltérések.
- Bőrproblémák: pattanásos és zsíros bőr, hajritkulás, férfias típusú szőrösödés: bajusz- és szakállképződés, szőrszálak megjelenése az emlőbimbók körül.
- Daganatok kialakulása.
Diagnosztika:
- Hormon labor: magasabb a szabad tesztoszteron, DHEAs, androsztendion, LH/FSH arány, valamint csökkent az SHBG és inzulin érzékenység. A menstruációs ciklus 2-5. napján vizsgálva az FSH/LH arány magasabb, mint 1, akkor PCOS valószínűsíthető.
- Emelkedett inzulinszint a vérben, emelkedett HgbA1c, inzulinrezisztencia vagy látens diabétesz.
- Ultrahang vizsgálaton jellegzetes képet kapunk, mindkét petefészekben 8-10 mm-es kis ciszták találhatók, amelyek gyöngyfüzérszerűen helyezkednek el.
Kezelés:
A PCOS napjainkban még gyógyíthatatlan betegség, így a kezelés a tünetek enyhítéséből és a további állapotromlás megelőzéséből áll. A gyógyszeres kezelés célja az inzulinrezisztencia kezelése, a férfihormonok hatásának kompenzálása és a peteérés, tüszőrepedés és terhesség elősegítése. A kezelés során a cukorbetegek terápiájában is használt metformin hatóanyagú készítményeket használják. Fontos szerepe van az életmódváltásnak is a kezelésben, a megfelelő táplálkozás és a rendszeres testmozgás is enyhítheti a tüneteket.