Sárgaság
Az orvosi értelemben vett sárgaság a sárga epefesték (bilirubin) szintjének vérben történő emelkedését jelenti. A laikusok a sárgaságot a sárga bőrszínnel azonosítják, pedig ilyenkor nem csak a bőr, hanem a szemfehérje is sárga. A bőr egyszerű sárgaságát túlzott sárgarépa, mandarin, narancs vagy citrom fogyasztása is okozhatja, ez esetben viszont a szemfehérje nem sárga, nem beszélhetünk sárgaságról sem.
A sárgaság előfordulása és okai
A sárgaságot okozó, a bőrben és a szemfehérjében felszaporodó bilirubin a hemoglobin, tehát a vörös vértestekben lévő piros anyag lebontásakor keletkezik. Ez az az anyag, ami bilirubinná alakul át. Ugyanez az anyag jelenik meg a székletben barna színű szterkobilinként. Ez az út magyarázza a sárgaság három fő okát is.
Az egyik fő ok az, hogy túl sok vörös vértest esik szét, emiatt pedig a szervezetet elárasztja az egyszerre felszabadult hemoglobin, ami bilirubinná alakul át. Ez értelemszerűen sárgaságot okoz. Ilyenkor a sárgaság nem annyira jelentős, a bőrszín világos, élénk sárga színű. Ez a típusú sárgaság Magyarországon nagyon ritka. Hátterében öröklött betegség és számos egyéb ok is állhat. Idős korban előfordul, hogy például a B12-vitamin hiánya miatti vérszegénység okoz sárgaságot, a bőr emiatt is jellegzetesen sárgává válhat.
A másik fő ok az, amikor a sárgaság máj eredetű (úgynevezett parenchymás). Ennek hátterében a máj elégtelensége, működési zavara áll, illetve az, hogy emiatt a szerv nem tudja lebontani a festékanyagot. Ez a sárgaság leggyakoribb oka. Ilyesmi általában hepatitis-betegeknél, alkoholistáknál fordul elő. Pontos gyakoriságát meghatározni nem lehet, mert például néhány éve volt hepatitis A járvány, ami miatt a sárgaság előfordulása megugrott. Viszont a hepatitis A és B ellen van oltás, emiatt ezek gyakorisága ma már fokozatosan csökken.
A harmadik fő ok az epeelfolyási akadály, amit epekő, epeúti- vagy hasnyálmirigy-daganat egyaránt okozhat. Ilyenkor a már átalakult bilirubin nem tud ürülni az epevezeték felé. Ez a típusú sárgaság közepesen gyakori, inkább idősebbeknél fordul elő.