Szürke hályog
A szürkehályog a szemlencse állományának bizonyos fokú, akár teljes elszürkülését jelenti. Az áttetszőség megszűnése megakadályozza, hogy megfelelő fény jusson a külvilágból a szem belsejébe, a retinára, így homályoslátás alakul ki.
A fő tünet a lassú, fájdalommentes látásvesztés. A látásélesség csökken, a fényérzékenység nő, mivel a szemlencsében homályok alakulnak ki. A kis kontrasztok nem látszódnak, a beteg mintha ködön át vagy koszos napszemüvegen át nézne. Kettőslátás alakul ki, ami a másik szem becsukásával sem tűnik el.
Okai:
A szürkehályog kialakulásának pontos oka jelenleg nem tisztázott. Bármi okozhatja, ami a szem, vagy a szemlencse sérülésével, károsodásával jár. Így okozhatja:
- ionizáló sugárzás, különösen UV-sugárzás
- cukorbetegség
- gyógyszerek, például kortizol
- szemsérülések
- vitiligo
- ichthyosis (bőrbetegség)
- villámcsapás, nagyfeszültségű áramütés
Azokban a szakmákban, amikben forró anyagokkal kell dolgozni, a szürkehályog szakmai ártalomnak számít.
Típusai:
- Veleszületett szürkehályog
- Időskori szürkehályog
A szürkehályog többnyire időskori betegség, ami hónapok, vagy évek alatt fejlődik ki. A veleszületett szürkehályog ritka, az esetek kevesebb, mint 1%-ában fordul elő. Afrikában azonban az éhezés miatt sok gyerek érintett.
Kezelés:
A fejlett világban a modern mikrosebészeti technikával, ultrahangos eljárással történik az eltávolítása. A műtétet műlencse (protézis) beültetésével kombinálják a szemlencse törőerejének pótlása végett. A műtét biztonságosnak számít, a legtöbb komplikáció ritka. Ezek közé tartoznak a fertőzések a szemgolyóban, a lencse mögötti terület sérülései, és az üvegtest előreesése. Mindezek a látás élességének csökkenéséhez vezetnek, és másodlagos hályogot okoznak. Az újfajta operációs módszerek és lencsék 50%-ról 4%-ra csökkentették a másodlagos hályog kialakulásának kockázatát. A másodlagos hályog pupillatágítás után lézeres műtéttel megszüntethető.