Tetanusz
Mi a tetanusz?
A tetanusz bakteriális toxin által okozott erős izomgörccsel, úgynevezett merevgörccsel járó bénulás, mely kezeletlen esetben halálos. Mára a már fiatal csecsemőkorban kezdett védőoltásoknak köszönhetően számos országból, így Magyarországról is eltűnőben lévő betegség, melynek kórokozója továbbra is fenyeget a jelenlétével.
A tetanusz lappangási ideje 3-21 nap, akár 90 nap is lehet; átlagosan 8 nap. Minél messzebb van a sérülés a központi idegrendszertől, annál hosszabb a lappangási idő. Minél rövidebb a lappangási idő annál gyakoribb a halálos kimenetel.
Védőoltás hiányában, rossz higiénés körülmények mellett még ma is számos esettel kell számolnunk. A halálos esetek mintegy fele újszülöttkorban következik be.
Tünetei:
- levertség, fáradtság
- izomfájdalom, izomrángás
- rágóizom görcs
- kettőslátás
- nyakiizom merevsége
- izomgörcsök a test több pontján
Kezelés:
A sebet ki kell tisztítani, és az elhalt, vagy fertőzött szövetet eltávolítani.
- Tetanusz immunoglobulin IV vagy IM
- metronidazole IV 10 napig
- diazepam
- tetanusz oltás
A súlyosabb betegeket az intenzív osztályon kezelik.
Megelőzése:
Sok fertőző betegségtől eltérően a tetanuszfertőzés túlélése nem biztosít egész életre szóló védelmet, mivel a toxinok nem váltanak ki immunválaszt még halálos adagban sem.
A tetanusz elleni oltás a toxinhoz hasonló anyagokat, toxoidokat tartalmaz.
A CDC az emlékeztető oltások tíz évenkénti adását javasolja. Sok helyen elterjedt gyakorlat, hogy fertőzésgyanús sérülés esetén is emlékeztető oltást adnak, ha bizonytalan, hogy a sérült mikor kapta az utolsó emlékeztetőt. Azonban ez az oltás nem véd meg biztosan az aktuális sebtől kiinduló fertőzéstől, mert az antitesttermelés megindulása akár két hétbe is telhet.
Hét éves kor alatt a tetanusz elleni oltást kombináltan adják a Di-Per-Te vakcinában, ami diftéria és szamárköhögés ellen is véd. Hét éves kor fölött diftéria ellen kombinált oltással, vagy acelluralis pertussis ellen is védő oltással oltanak.